Dlaczego szef odwołał moje spotkanie? Czy już nie chce ze mną rozmawiać? Podpadłam czymś, tak? Obraził się? A może… może chce mnie zwolnić? Też tak masz? Dopadają Cię czasem takie czarne myśli? Prowadzisz niekończącą się analizę życia i samego siebie? To znak, że zmagasz się z paraliżem analitycznym – sięgnij zatem po poradnik „Overthinking, czyli gdy myślisz za dużo”.
Informacje
Tytuł: Overthinking, czyli gdy myślisz za dużo. 23 techniki pokonywania paraliżu analitycznego i skupiania się na teraźniejszości.
Autor: Nick Trenton
- Ocena: 4/5
- Wydawnictwo: Sensus
Kim jest Nick Trenton?
Nick Trenton dorastał na wsi w stanie Illinois w towarzystwie swojego najlepszego przyjaciela jamnika Leonarda. Jest ekspertem w dziedzinie psychologii, a jego poradniki dotyczące autoterapii i technik antystresowych zyskały dużą popularność. Trenton jest znakomitym narciarzem. Mieszka w Chicago.
Budowa książki “Overthinking”
Książka podzielona jest na 6 rozdziałów, każdy z nich kończy się praktycznymi wnioskami. Czym jest Overthinking? Czym jest paraliż analityczny? Jak powstaje i do czego może doprowadzić? I co ważniejsze, jak sobie z nim poradzić? Jakie są zasady zarządzania stresem i dlaczego warto prowadzić dziennik stresu? O tym wszystkim opowiadają dwa pierwsze rozdziały. A ponieważ jednym z największych źródeł naszych lęków jest niewłaściwe zarządzanie czasem, z kolejnych dowiesz się, jak robić to dobrze, jak porządkować zadania na ważne i pilne, ważne ale niepilne, nieważne ale pilne i nieważne i niepilne, a także jakie istnieją strategie, pomocne przy zarządzaniu czasem.
Moje refleksje
Poradnik Nicka Trentona zawiera ponad dwadzieścia szczegółowo opisanych technik, dzięki którym rozpoznasz, co wyzwala u ciebie negatywne myśli. Nauczysz się, w jaki sposób stopniowo zmienić swoje nawyki umysłowe, nauczysz się technik szybkiego oczyszczania umysłu, przezwyciężania ataków stresu oraz relaksacji i skupiania się na działaniu. Dowiesz się też, czym jest rejestr dysfunkcyjnych myśli i dlaczego warto go prowadzić. Kiedy uwolnisz swój umysł z niekończącej się pętli myśli, a skupisz się na tym, co ważne tu i teraz, poczujesz się o wiele lepiej. W ten sposób odzyskasz sprawczość, zaczniesz żyć pełniej i uwolnisz swój ukryty potencjał!
Podsumowując
O czym warto pamiętać, aby walczyć z paraliżem analitycznym?
- Skup się na tym, co możesz kontrolować.
- Skup się na tym, co możesz zrobić.
- Skoncentruj się na tym, co masz, a nie na tym, czego nie masz.
- Nie poddawaj się ruminacji, czyli bezproduktywnemu rozmyślaniu.
Poradnik jest napisany prostym i przyjemnym językiem. Czyta się go szybko i przyjemnie. Co zwróciło moją uwagę, to trochę zbyt duża liczba powtórzeń (podsumowanie na końcu rozdziału, a także podsumowanie na końcu poradnika to niemal te same treści). Jeśli jednak czasem dopada Cię paraliż analityczny, za dużo myślisz i analizujesz, a interesują Cię książki o takiej tematyce, to jest to pozycja idealna dla Ciebie.
Post w ramach współpracy barterowej (#współpracabarterowa) z Grupą Wydawniczą Helion i Wydawnictwem Sensus.
Jeśli chcesz przeczytać inne moje recenzje książek wydawnictwa Sensus, zajrzyj do artykułu “Przytul swoje wewnętrzne dziecko”.
Kreatywna Asystentka. Pani od Worda. Wyborna Czytelniczka.
Asystuję prezesom zarządów, z pasją wykonując zadania administracyjne i operacyjne.
Podsuwam ciekawe rozwiązania w pracy asystentek i sekretarek.
Rozwiązuję problemy z Wordem, opowiadając historie o Pani od Worda.
Wyszukuję inspirujące książki i dzielę się wrażeniami, jakie we mnie pozostawiły.
Kreatywna Asystentka. Pani od Worda. Wyborna Czytelniczka.
Asystuję prezesom zarządów, z pasją wykonując zadania administracyjne i operacyjne.
Podsuwam ciekawe rozwiązania w pracy asystentek i sekretarek.
Rozwiązuję problemy z Wordem, opowiadając historie o Pani od Worda.
Wyszukuję inspirujące książki i dzielę się wrażeniami, jakie we mnie pozostawiły.