Współpraca reklamowa z Wydawnictwo Filia.

Kiedy sięgam po kolejną powieść Anny Rybakiewicz, wiem, że mogę liczyć na emocje, historię i wyjątkowo żywe postacie. „Wojenne siostry” to książka, która przenosi nas w czasy okupowanej Łomży i wprowadza w życie dwóch bliźniaczek, których losy na długo zostaną w pamięci czytelnika.

Informacje

  • Tytuł: Wojenne siostry.

  • Autorka: Anna Rybakiewicz

  • Ocena: 4,5/5
  • Wydawnictwo: Filia.

Kim jest Anna Rybakiewicz?

Absolwentka Wydziału Prawa Uniwersytetu w Białymstoku, która od 2016 roku wykonuje zawód radcy prawnego. Uwielbia słuchać ludzkich historii. Intrygują ją losy przodków, do których niejednokrotnie odnosi się w swoich powieściach. W swoich książkach powraca do dawno minionych lat, ukazując przy tym nieoczywiste i wyszukane detale historyczne, przywołując zapomniane miejsca, które za sprawą stworzonych przez nią postaci, na nowo budzą się do życia. Fakt, że inspiruje się prawdziwymi wydarzeniami sprawia, że jej powieści czyta się z zapartym tchem, przeżywa się o wiele mocniej i niezwykle trudno jest o nich zapomnieć.

Książka miała swoją premierę 22.04.2025 r.

O czym jest książka „Wojenne siostry”?

„Prawdziwa miłość to taka, że gdy jedno umiera, drugie nie jest w stanie żyć. Odchodzą razem, bo nie widzą sensu w spędzeniu na tym świecie choćby jednego dnia bez ukochanej osoby. Odchodzą razem, bo nie ma sensu oddychać w pojedynkę. Śmierć jednego jest końcem drugiego.”

Dwie siostry, śmiejąc się i marząc, postanowiły sprawdzić, która z nich znajdzie miłość, bez której nie będzie potrafiła żyć.

Jest lipiec 1941 roku. Bliźniaczki Adolfina i Franciszka przyjeżdżają do Łomży z Sensburga, każda z innym celem. Fina, ślepo wierząca w ideologię nazistowską, ma niebawem poślubić niemieckiego oficera Gustava Rodera i zapewnić sobie stabilną przyszłość, rodząc dzieci dla Rzeszy. Fran natomiast marzy o wolności i niezależności. Choć siostry są identyczne z wyglądu, różnią się od siebie jak dzień i noc. Adolfina zatraca się w pragnieniu stworzenia idealnej rodziny, a mieszkańców okupowanej Łomży traktuje z pogardą i wyższością. Franciszka to prawdziwa, zadziorna Mazurka – je za trzech, pije za dwóch, mówi, co jej ślina na język przyniesie, i nie potrafi przejść obojętnie obok tragedii niewinnych ludzi. Z czasem zaczyna angażować się w pomoc Polakom.

To właśnie w pociągu z Sensburga do Łomży, śmiejąc się i marząc, siostry postanawiają zawrzeć zakład: która z nich jako pierwsza znajdzie miłość, bez której nie będzie mogła żyć? Która z nich wygra – i jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić?

Moje refleksje na temat książki “Wojenne siostry”.

Jako mama bliźniaczek, z dużym zainteresowaniem śledzę w literaturze motyw relacji między rodzeństwem. Rywalizacja między siostrami stanowi tu główną oś fabularną – to ona prowadzi je do trudnych wyborów i aktów odwagi w czasach, które nie znały litości. Z zapartym tchem obserwowałam przemianę Adolfiny i mocno kibicowałam Franciszce w jej walce z okupantem. Jestem przekonana, że pod koniec tej historii żadna z nich nie kierowała się już chęcią wygrania zakładu – miłość, którą odnalazły, okazała się silniejsza niż wszystko inne.

Autorka ukazuje wiele odcieni miłości: między siostrami, narzeczonymi, małżonkami; miłość namiętną, ale też miłość rodzicielską – tę wymagającą największych poświęceń. Śledziłam losy bohaterów z zapartym tchem, bo ta historia – pełna strachu, emocji i dramatów – głęboko porusza i zostaje w sercu na długo.

Część fabuły przenosi nas do współczesności, gdzie prawnuczka Franciszki, Marta, powoli odkrywa tajemnice rodzinnej przeszłości.
Czy uda się jej poznać wszystkie sekrety sióstr? Tego musicie dowiedzieć się sami.

Dla kogo jest ta książka?


Dla miłośników literatury historycznej z kobiecym głosem, dla tych, którzy szukają w powieściach emocji, dramatyzmu i dobrze skonstruowanych postaci. Jeśli cenisz historie, które poruszają i uczą – „Wojenne siostry” są lekturą obowiązkową.

Podsumowanie:

„Wojenne siostry” to niezwykle poruszająca, emocjonalna i głęboko ludzka opowieść o dwóch siostrach, które w czasie wojny stają po przeciwnych stronach – a mimo to łączy je coś więcej niż krew. Anna Rybakiewicz udowadnia, że potrafi pisać o trudnych tematach z ogromnym wyczuciem i sercem.

Publikacja w ramach współpracy reklamowej z Wydawnictwem Filia. Wydawnictwu dziękuję za egzemplarz do recenzji.

Jeśli chcesz przeczytać recenzję innej książki tego wydawnictwa, zajrzyj tutaj.

Autorka: Joanna Tkacz
Autorka: Joanna Tkacz

Wyborna Czytelniczka. Kreatywna Asystentka. Pani od Worda.

Wyszukuję inspirujące książki i dzielę się wrażeniami, jakie we mnie pozostawiły.

Asystuję prezesom zarządów, z pasją wykonując zadania administracyjne i operacyjne.

Podsuwam ciekawe rozwiązania w pracy asystentek i sekretarek.

Rozwiązuję problemy z Wordem, opowiadając historie o Pani od Worda.

Autorka: Joanna Tkacz
Autorka: Joanna Tkacz

Wyborna Czytelniczka. Kreatywna Asystentka. Pani od Worda.

Wyszukuję inspirujące książki i dzielę się wrażeniami, jakie we mnie pozostawiły.

Asystuję prezesom zarządów, z pasją wykonując zadania administracyjne i operacyjne.

Podsuwam ciekawe rozwiązania w pracy asystentek i sekretarek.

Rozwiązuję problemy z Wordem, opowiadając historie o Pani od Worda.

Jeśli podobają Ci się moje recenzje, możesz wesprzeć moją pracę
i postawić mi

Powiązane wpisy