Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Znak Literanova.
To mniej znana, kobieca historia okupowanej Warszawy i Powstania Warszawskiego, opowiedziana na podstawie starannie zebranych materiałów historycznych, w którą autorka włożyła całe swoje serce. I tylko żal tych młodych dziewczyn, które oddały życie, abyśmy my mogli żyć w wolnej Warszawie.
Informacje
Tytuł: Dziewczyny ze Słowaka
- Autorka: Maria Paszyńska
- Ocena: 5/5
- Wydawnictwo: Znak Literanova
Kim jest Maria Paszyńska?
Polska pisarka, felietonistka, varsavianistka, prawniczka i orientalistka. Ukończyła autorską klasę humanistyczną z rozwiniętym programem wychowania estetycznego w VII LO im. Juliusza Słowackiego w Warszawie, a następnie prawo na Uczelni Łazarskiego oraz iranistykę na Wydziale Orientalistycznym Uniwersytetu Warszawskiego. By nauczyć się języka tureckiego, dwa lata studiowała turkologię. Przez kilka lat pracowała jako prawnik oraz przewodnik miejski po Warszawie.
Choć urodziła się na Dolnym Śląsku, mówi o sobie, że jest adopcyjnym dzieckiem Warszawy. Autorka specjalizuje się w powieści historycznej. Wnikliwe przygotowuje się do pisania każdej kolejnej książki, docierając do trudno dostępnych materiałów źródłowych. Szczególnie ważne są dla niej tematy społeczne, przede wszystkim te dotyczące tolerancji, wielokulturowości i dialogu międzyreligijnego. W swoich książkach przedstawiała m.in. przedwojenną Warszawę, Imperium Osmańskie, wojenne losy stołecznego ogrodu zoologicznego prowadzonego przez Jana i Antoninę Żabińskich oraz tułaczkę Polaków zesłanych na Syberię w czasie II wojny światowej.
Książka “Dziewczyny ze Słowaka” miała swoją premierę 31.07.2024 r.
O czym jest książka „Dziewczyny ze Słowaka”?
Liceum im. Juliusza Słowackiego w Warszawie przy ul. Wawelskiej mijam niemal codziennie. Nigdy nie przypuszczałam, że ma taką ciekawą historię i takie wspaniałe absolwentki. Książkę Marii Paszyńskiej czytałam 1 sierpnia, kiedy syreny w godzinę „W” przypominają Warszawiakom o tamtych dniach.
Natalia, Wandzia, Ewka, Halina, Ada i Dziunia – zamiast chodzić na bulwary nad Wisłę, ściągać na matematyce, czy przemierzać Warszawę na rowerach stanęły do walki z nazistowskim okupantem. Nauka w tajnych kompletach im nie wystarczała, one chciały walczyć… Drobna Natalia została „królową kanałów”, Ewka, szybowniczka i spadochroniarka, ryzykowała życie w zasadzce na esesmana Alfreda Milkego. Halina podrzucała policjantom zakazane druki „N”, a Wandzia przeprowadzała ewakuację Szpitala Ujazdowskiego. Za wszystko groziła im śmierć. Niektóre też śmiercią za swoje działania zapłaciły.
„W kokonie otaczającej ją zewsząd ciemności było bezpieczniej. Czerń działała na nią jak kojący balsam. Skrywała wszystkie okropności ostatnich dni, przynosiła ukojenie.”
Nie zapomnijmy o niezłomnej pani dyrektor Helenie Kasperowiczowej, która z narażeniem życia broniła szkoły w trakcie wojny i tuż po niej. Opoka. Siłaczka. Wspierana przez inne nauczycielki – bez tych wspaniałych kobiet nie byłoby ani Słowaka, ani wojennych maturzystek.
Moje refleksje na temat książki „Dziewczyny ze Słowaka”.
Maria Paszyńska w pełnej emocji i czułości powieści oddała przepiękny hołd bohaterkom tamtych dni, starszym absolwentkom swojej szkoły. Bo przecież nie tylko Alek, Zośka czy Rudy walczyli z okupantem, nie tylko chłopaki z Batorego pobiegli do Powstania. To mniej znana, kobieca historia okupowanej Warszawy i Powstania Warszawskiego, opowiedziana na podstawie starannie zebranych materiałów historycznych, w którą autorka włożyła całe swoje serce. I tylko żal tych młodych dziewczyn, które oddały życie, abyśmy my mogli żyć w wolnej Warszawie.
„Nikogo nie wydała. Niczego nie zdradziła. Wytrzymała. Była dzielna. Dzielna dziewczyna zabita na Dzielnej.”
Książka jest przepięknie wydana, ze zdjęciami bohaterek i bogatymi biogramami. Bardzo serdecznie polecam, a wydawnictwu dziękuję za egzemplarz do recenzji.
Wyborna Czytelniczka. Kreatywna Asystentka. Pani od Worda.
Wyszukuję inspirujące książki i dzielę się wrażeniami, jakie we mnie pozostawiły.
Asystuję prezesom zarządów, z pasją wykonując zadania administracyjne i operacyjne.
Podsuwam ciekawe rozwiązania w pracy asystentek i sekretarek.
Rozwiązuję problemy z Wordem, opowiadając historie o Pani od Worda.
Wyborna Czytelniczka. Kreatywna Asystentka. Pani od Worda.
Wyszukuję inspirujące książki i dzielę się wrażeniami, jakie we mnie pozostawiły.
Asystuję prezesom zarządów, z pasją wykonując zadania administracyjne i operacyjne.
Podsuwam ciekawe rozwiązania w pracy asystentek i sekretarek.
Rozwiązuję problemy z Wordem, opowiadając historie o Pani od Worda.