Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Skarpa Warszawska.

Katastrofa Titanica nie jest tu najważniejszym tematem, a jedynie tłem losów sióstr Fortune. Autorka odmalowała ciekawy obraz kobiet na początku XX wieku, ich marzenia i ograniczone prawa, ich plany i namiętności.

Informacje

  • Tytuł: Siostry z Titanica

  • Autor: Anna Lee Huber
  • Ocena: 3,5/5
  • Wydawnictwo: Skarpa Warszawska

Kim jest Anna Lee Huber? 

Anna Lee Huber jest bestsellerową i wielokrotnie nagradzaną amerykańską autorką. Ukończyła Lipscomb University w Nashville, Tennessee, gdzie studiowała muzykę i psychologię. Anna jest członkiem Mystery Writers of America, Sisters in Crime i International Thriller Writers. Obecnie mieszka w Indianie z mężem i dwiema córkami. Kiedy nie pracuje ciężko nad kolejną powieścią, lubi czytać, śpiewać, podróżować i spędzać czas z rodziną i przyjaciółmi.

Książka „Siostry Titanica” miała polską premierę 11 września 2024 roku.

O czym jest książka „Siostry z Titanica”?

Jest kwiecień 1912 roku. Siostry Fortune wraz z matką, bratem i ojcem wchodzą na pokład największego i najbardziej luksusowego liniowca, jaki kiedykolwiek zbudowano. Flora, Alice i Mabel: każda z nich jest inna, wszystkie wychowane w luksusie. Flora, tuż przed ślubem z bankowcem, do którego wcale nie czuje takiej namiętności, jakiej by sobie życzyła. Surowa i nudna, a może zabawna, mądra, wrażliwa i empatyczna? Czy Flora odnajdzie na statku miłość swojego życia?

Alice, słodka i posłuszna ojcu, ale może zdeterminowana, aby odkryć na statku nową pasję, jaką jest gra w pokera? I Mabel, marząca o studiowaniu, o wolności – w niej rodzi się mała sufrażystka. Czy uda jej się przekonać ojca do swoich planów?

Moje refleksje na temat książki „Siostry z Titanica”:

Znacie historię Titanica? Zapewne, bo kto jej nie zna? Nie mam tu na myśli (tylko) filmu, a tragiczną historię tego potężnego liniowca.

Mnie Titanic zawsze fascynował, dlatego z chęcią sięgnęłam po książkę Anne Lee Huber „Siostry z Titanica”.

Akcja tej książki rozkręca się powoli, zbliżając nas nieuchronnie do katastrofy. Razem z bohaterkami zanurzamy się w przepychu luksusowego statku, pięknych kreacji i obfitych posiłków klasy wyższej. Prawdziwa akcja zaczyna się jednak dopiero w chwili, gdy statek uderza w górę lodową. Akcja ratunkowa jest chaotyczna i spóźniona, ograniczona do górnych pokładów.

Niezatapialny liniowiec dość szybko idzie na dno, a wraz z nim 1500 pasażerów, głównie z klasy ekonomicznej.

I tego właśnie mi w tej książce zabrakło – spojrzenia na niższe pokłady statku. Nawet jeśli wiem, że autorka skupiła się na historii bogatej rodziny Fortune i ich stracie, to jednak cały czas czekałam na jakąś refleksję na temat innych – nie tak bogatych – ofiar. I nie chcę przez to powiedzieć, że powieść Anne Lee Huber jest zła, bo czytałam ją z przyjemnością, z zainteresowaniem poznałam też losy osób ocalałych z katastrofy i tego, jak traktowała ich prasa w Nowym Jorku.

Podsumowując:

Katastrofa Titanica nie jest tu najważniejszym tematem, a jedynie tłem losów sióstr Fortune. Autorka odmalowała ciekawy obraz kobiet na początku XX wieku, ich marzenia i ograniczone prawa, ich plany i namiętności. Czy Florze, Alice i Mabel uda się przeżyć, wrócić do domu i realizować nowe plany na życie? O tym musicie przekonać się sami. Myślę, że nie będziecie zawiedzeni.

Bardzo polecam. Wydawnictwu dziękuję za egzemplarz do recenzji.

Jeśli chcecie poznać recenzje innych książek tego wydawnictwa, zajrzyjcie na tę stronę

Autorka: Joanna Tkacz
Autorka: Joanna Tkacz

Kreatywna Asystentka. Pani od Worda. Wyborna Czytelniczka.

Asystuję prezesom zarządów, z pasją wykonując zadania administracyjne i operacyjne.

Podsuwam ciekawe rozwiązania w pracy asystentek i sekretarek.

Rozwiązuję problemy z Wordem, opowiadając historie o Pani od Worda.

Wyszukuję inspirujące książki i dzielę się wrażeniami, jakie we mnie pozostawiły.

Autorka: Joanna Tkacz
Autorka: Joanna Tkacz

Kreatywna Asystentka. Pani od Worda. Wyborna Czytelniczka.

Asystuję prezesom zarządów, z pasją wykonując zadania administracyjne i operacyjne.

Podsuwam ciekawe rozwiązania w pracy asystentek i sekretarek.

Rozwiązuję problemy z Wordem, opowiadając historie o Pani od Worda.

Wyszukuję inspirujące książki i dzielę się wrażeniami, jakie we mnie pozostawiły.

Jeśli podobają Ci się moje recenzje, możesz wesprzeć moją pracę
i postawić mi

Powiązane wpisy