Współpraca reklamowa z Wydawnictwem Skarpa Warszawska.
Alan Hlad sięgnął po mało znane wydarzenia z czasów II wojny światowej, łącząc w niezwykły sposób fikcję literacką z wydarzeniami i bohaterami historycznymi.
Informacje
-
Tytuł: Agentka Churchilla
- Autor: Alan Hlad
- Ocena: 4/5
- Wydawnictwo: Skarpa Warszawska
Kim jest Alan Hlad?
Alan Hlad jest bestsellerowym autorem powieści historycznych inspirowanych prawdziwymi ludźmi i wydarzeniami z czasów I i II wojny światowej. Jest członkiem Historical Novel Society, Literary Cleveland, Novelitics i Akron Writers’ Group, a także częstym prelegentem na konferencjach, wydarzeniach literackich i spotkaniach klubów książki. Obecnie dzieli swój czas między Ohio i Portugalię, a w Internecie można go znaleźć pod adresem AlanHlad.com.
Książka „Agentka Churchilla” miała polską premierę 14 sierpnia 2024 roku.
O czym jest książka „Agentka Churchilla”?
Bohaterką tej opowieści jest Rose Teasdale, młoda maszynistka z Londynu, której brat poległ na wojnie, a rodzice zginęli w nalotach bombowych. Rose, której matka była francuską, biegle posługuje się tym językiem i pewnego dnia uwagę na nią zwraca sam Winston Churchill.
Kobieta zostaje zrekrutowana do tajnej brytyjskiej organizacji zajmującej się szpiegostwem w okupowanej przez nazistów Europie. Po specjalistycznym szkoleniu trafia do Francji, gdzie jej los splecie się z losem Lazara, młodego Żyda walczącego w ruchu oporu, którego rodzice nie unikną obławy Vel d’Hiv, czyli masowych aresztowań francuskich Żydów.
Ile Rose będzie w stanie poświęcić w imię wolności i miłości, nie tylko do swojego kraju? W jakich tajnych misjach będzie brać udział? Czy jej i Lazarowi uda się przetrwać wojnę?
Moje refleksje na temat książki „Agentka Churchilla”:
Czytałam tę książkę z zapartym tchem, nawet jeśli o agentkach SOE czytałam już w książce „Łączniczki z Paryża”, zaś obława Vel d’Hiv była szeroko opisana w książce „Klucz Sary”. Autor w niezwykły sposób połączył fikcję literacką z wydarzeniami i bohaterami historycznymi. Winston Churchill, Charles de Gaulle, major Gavin Maxwell czy Josef Kieffer to prawdziwe postaci historyczne, które nadają opisanym wydarzeniom jeszcze więcej realizmu.
Autor sięgnął po takie wydarzenia jak mało znana Operacja Jerycho, czyli nalot bombowy RAF-u na nazistowskie więzienie Amiens we Francji, która miała miejsce 18 lutego 1944 roku, dzień przed rozstrzelaniem ponad stu więźniów francuskiego ruchu oporu. Akcja ta do dzisiaj jest owiana tajemnicą.
Bohaterowie są wyraziści i doskonale opisani, a Rose i Lazar – odważni i zdeterminowani, gotowi na wiele poświęceń i nie ustający w walce o życie przyjaciół. Polubiłam ich i bardzo im kibicowałam w ich walce z nazistami i w ich miłości, bo naprawdę na nią zasłużyli.
Dokonałaś nie lada wyczynu, Ważko. Nie dałaś się złapać, przejechałaś trzysta kilometrów na rowerze, unikając Niemców, znalazłaś nadajnik i powiadomiłaś Londyn o wsypie. A co najważniejsze, być może uratowałaś właśnie życie wielu agentów i agentek.
Podsumowując:
Jeśli lubicie książki z czasów II wojny światowej, ta książka powinna Wam się spodobać. Ja spędziłam z nią miłe dwa popołudnia.
Czuję się tylko troszkę oszukana tytułem, bo Churchill odegrał tu niewielką rolę – ale o tym musicie przekonać się sami. Bardzo Wam polecam tę historię.
Bardzo polecam. Wydawnictwu dziękuję za egzemplarz do recenzji.
Jeśli chcecie poznać recenzje innych książek tego wydawnictwa, zajrzyjcie na tę stronę.
Kreatywna Asystentka. Pani od Worda. Wyborna Czytelniczka.
Asystuję prezesom zarządów, z pasją wykonując zadania administracyjne i operacyjne.
Podsuwam ciekawe rozwiązania w pracy asystentek i sekretarek.
Rozwiązuję problemy z Wordem, opowiadając historie o Pani od Worda.
Wyszukuję inspirujące książki i dzielę się wrażeniami, jakie we mnie pozostawiły.
Kreatywna Asystentka. Pani od Worda. Wyborna Czytelniczka.
Asystuję prezesom zarządów, z pasją wykonując zadania administracyjne i operacyjne.
Podsuwam ciekawe rozwiązania w pracy asystentek i sekretarek.
Rozwiązuję problemy z Wordem, opowiadając historie o Pani od Worda.
Wyszukuję inspirujące książki i dzielę się wrażeniami, jakie we mnie pozostawiły.