Luty kojarzy się z romantycznymi historiami, ale czy miłość zawsze oznacza szczęśliwe zakończenie? Czasem prowadzi do obsesji, zdrady, a nawet… zbrodni. W tym miesiącu postawiłam na książki, które udowadniają, że uczucia bywają niebezpieczne, a granica między miłością a śmiercią jest cienka jak ostrze noża.
Razem z Olgą Balicką, bohaterką serii Kasi Wolwowicz, zanurzyłam się w świat tajemnic, intryg i spraw, w których emocje mają równie wielką moc co dowody. Miłość może być motywem zbrodni, ale i siłą, która pomaga przetrwać. Czy wśród morderstw, podejrzanych zbiegów okoliczności i policyjnych dochodzeń znajdzie się miejsce na uczucia? Może nie w klasycznym wydaniu, ale w końcu serce czasem wybiera niebezpieczne ścieżki.
Luty to nie tylko miesiąc miłości – to także czas, by odkryć, jak bardzo namiętności mogą namieszać w ludzkim życiu. Czy w kryminałach można znaleźć prawdziwe uczucia? Sprawdźmy to razem!
Współpraca z wydawnictwami Dolnośląskim, Poznańskim, Albatros, Flow i Prószyńskim pozwoliła mi stworzyć lutową półkę, na której królują emocje, niespodziewane zwroty akcji i oczywiście miłość. Poznaj recenzje tych wyjątkowych tytułów i dołącz do mojego wyzwania #WyborneZaczytanie, by poczuć magię literatury!
Dołącz do mojego wyzwania #WyborneZaczytanie
Nie zapomnij zajrzeć na mój profil na Instagramie, gdzie co miesiąc organizuję wyzwania czytelnicze z nagrodami. W marcu tematem przewodnim jest „Zieleń”. Może to idealny czas, by sięgnąć po swoje ulubione książki z zieloną okładką?
Poniżej znajdziecie podsumowanie wybranych lutowych lektur. Jeśli kochasz książki, w których uczucia bywają niebezpieczne, z pewnością znajdziesz tu coś dla siebie!
- „Toksyczne układy”, Katarzyna Wolwowicz
- „Bursa”, Katarzyna Wolwowicz
- „Mrok”, Katarzyna Wolwowicz
- „Milczenie”, Marek Stelar
- „Ocaleni dla miłości”, Anna Rybakiewicz
„Toksyczne układy”, Katarzyna Wolwowicz
Cykl: Komisarz Olga Balicka (tom 3)

Olga Balicka wraca do pracy po urlopie macierzyńskim i od razu zostaje wrzucona w wir niecierpiących zwłoki spraw. Jednak jej myśli krążą wokół śledztwa, które już dawno zostało umorzone – tajemniczego morderstwa Barbary Muszyńskiej, do którego doszło na klatce schodowej kamienicy Olgi.
Brak śladów sprawił, że zabójca pozostał nieuchwytny. Tymczasem na horyzoncie pojawia się kolejna zagadkowa śmierć – Beaty Nowak, kontrowersyjnej kierowniczki w koncernie farmaceutycznym BigPharma.
Czy to zbieg okoliczności, że obie zamordowane kobiety pracowały w tej samej firmie? Olga nie potrafi pozbyć się niepokoju – zwłaszcza że jej siostra również jest tam zatrudniona. Jakie tajemnice skrywa prezes BigPharmy? Czy koncern rzeczywiście działa dla dobra pacjentów, czy może kieruje się wyłącznie chciwością, nie licząc się z ludzkim zdrowiem i życiem?
Do śledztwa dołącza prokurator Kalina Talarek – kobieta, która nie ukrywa swojej niechęci do Olgi, za to wykazuje spore zainteresowanie jej mężem, Kornelem. Jak bardzo namiesza w tej sprawie? Czy będziemy mieli tu do czynienia z miłością w cieniu zbrodni?
Katarzyna Wolwowicz po raz kolejny stworzyła pełen napięcia thriller, w którym akcja nie zwalnia ani na chwilę. Mafia narkotykowa, zawistna prokurator, brutalne porwania i morderstwa, a do tego oskarżenie męża Olgi o gwałt, potajemny romans i rozstanie przyjaciółki – mnogość wątków mogłaby przytłaczać, ale… przecież to Olga Balicka! A ona, jak zawsze, radzi sobie w najbardziej skomplikowanych sytuacjach.
Owszem, można jej czasem zarzucić porywczość i impulsywność, momentami zachowuje się jak zbuntowana nastolatka, ale to właśnie w niej lubię. Podoba mi się też wątek obyczajowy – świetnie komponuje się z całą serią i stanowi ciekawe tło dla prowadzonych śledztw.
Uwielbiam książki pełne emocji i nieoczekiwanych zwrotów akcji, a Toksyczne układy dostarczają ich w najlepszym wydaniu. Z przyjemnością sięgnę po kolejny tom!
„Bursa”, Katarzyna Wolwowicz
Cykl: Komisarz Olga Balicka (tom 4)

Olga i Kornel powracają w kolejnym, niezwykle mrocznym i pełnym niespodzianek tomie. Na komendzie zaszło wiele zmian – Kornel odszedł z policji, a Olga musi przyzwyczaić się do nowych współpracowników. Czy uda jej się odnaleźć w nowym zespole i odkryć prawdę? Czy Kornel, mimo odejścia, będzie w stanie jej pomóc? A przede wszystkim – czy zdoła ją ochronić przed zabójcą?
Na terenie starej bursy szkolnej zostają znalezione zwłoki młodej kobiety. Została uduszona, rozebrana do naga i pozbawiona rzeczy osobistych, a jedynym przedmiotem znalezionym w pobliżu jest różaniec. To zdecydowanie wygląda na miłość w cieniu zbrodni. Czy to wiadomość od mordercy? Czy klucz do rozwiązania sprawy mogą stanowić trzy szkielety odkryte niedawno na terenie bursy? Niespodziewanie dochodzenie zostaje uznane za przedawnione. Komu zależy na tym, by prawda nigdy nie wyszła na jaw?
W tym samym czasie z domu w pobliżu bursy znika nastoletni Tomasz. Jego rodzice zwlekają ze zgłoszeniem zaginięcia – ojciec ewidentnie coś ukrywa i plącze się w zeznaniach, a matka zdaje się być pogrążona w apatii, jakby straciła wolę życia.
Jak odkryć prawdę, jeśli jedynym potencjalnym świadkiem jest mały, autystyczny chłopiec? Jak nawiązać kontakt z dzieckiem, które nie mówi i żyje we własnym świecie?
Wątki przeplatają się ze sobą, każda strona odsłania nowe tropy i zaskakujące elementy tej skomplikowanej układanki. Co prawda, Olga bywa coraz bardziej irytująca, ale czy można się dziwić przepracowanej matce dwójki dzieci, zdanej na własne siły, podczas gdy jej mąż przebywa za granicą?
Wielokrotnie zastanawiałam się, kto stoi za tymi zbrodniami i jak wszystkie wątki się ze sobą łączą – autorka jednak nie raz mnie zmyliła. Ostatecznie jednak wszystko zostało logicznie wyjaśnione.
Bardzo lubię tę serię i na pewno sięgnę po kolejny tom. Wam również gorąco polecam!
„Mrok”, Katarzyna Wolwowicz
Cykl: Komisarz Olga Balicka (tom 5)

Olga i Kornel przechodzą trudny czas. Ona jest zawieszona w obowiązkach służbowych, on pracuje za granicą. Ich małżeństwo wisi na włosku, dlatego postanawiają dać sobie jeszcze jedną szansę i wyjechać na urlop do Albanii. Nie jest to jednak zwykły wyjazd – Kornel podejmuje się tam krótkiego i teoretycznie mało wymagającego zlecenia ochrony ważnego polityka. Szybko okazuje się jednak, że nic nie jest tak proste, jak się wydawało.
Albania staje się sceną dramatycznych wydarzeń: znika polskie małżeństwo, a albańska mafia szykuje zamach na wysoko postawionego polityka. Olga i Kornel zostają wciągnięci w sprawę równie tajemniczą, co śledztwo prowadzone w tym samym czasie w Jeleniej Górze. Seryjny dusiciel ponownie atakuje, igrając z policją i pozostawiając za sobą coraz więcej pytań bez odpowiedzi.
Czy te dwa, na pozór odległe, wątki mają ze sobą coś wspólnego? Czy Olga Balicka zdoła odzyskać dobre imię i udowodnić swoją wartość jako śledcza? A jeśli tak, to jaką cenę przyjdzie jej za to zapłacić?
Katarzyna Wolwowicz po raz kolejny stworzyła historię, od której trudno się oderwać. Akcja pędzi bez chwili wytchnienia, a napięcie nie opada ani na moment. Ileż tu miłości w cieniu zbrodni!
Z zapartym tchem śledziłam losy Olgi, Kornela oraz porwanych Polaków. Kto stoi za tym zaginięciem? Czy wszystkie zagadki zostaną rozwiązane? Choć fabuła jest wciągająca, zabrakło mi nieco lepszej współpracy policji – śledztwo chwilami sprawiało wrażenie chaotycznego. Na pierwszy plan wysuwają się także emocjonalne napięcia między głównymi bohaterami, prowadzące do zaskakującego finału.
Mimo że zakończenie pozostawiło mnie z mieszanymi uczuciami i pewnym rozczarowaniem, książka trzyma poziom – zagadki są intrygujące, a albańskie tło dodaje historii wyjątkowego klimatu. Autorka pozostawiła mnie z niedosytem, co sprawia, że z tym większą ciekawością sięgnę po kolejny tom.
„Milczenie”, Marek Stelar
Cykl: Aspirant Przeworski (tom 3)

„Milczenie” to już trzecia część cyklu z aspirantem Dominikiem Przeworskim, który powraca do pracy w szczecińskiej policji. Jego związek z Natalią powoli się rozwija, dlatego nie rezygnuje z mieszkania w Nowym Warpnie.
Pierwszą sprawą, jaką dostaje po powrocie, jest zabójstwo Niemki, Helene von Zussow – właścicielki berlińskiej firmy deweloperskiej, której ciało znaleziono w hotelu w Szczecinie. Od samego początku śledztwo przybiera nieoczekiwany obrót, gdy tropy prowadzą Przeworskiego do Nowego Warpna. Okazuje się, że zamordowana planowała tam dużą inwestycję – kompleks termalno-sanatoryjny, nastawiony głównie na niemiecką klientelę.
Pojawienie się izraelskiego historyka komplikuje sprawę i otwiera zupełnie nowy wątek. Ojcem ofiary był Moryc Apfelbaum – uczestnik powstania w getcie warszawskim, który kilka pierwszych powojennych lat spędził w Nowym Warpnie, po czym zniknął bez śladu. Krąg podejrzeń zaczyna się zacieśniać wokół miejscowego staruszka – Władeczka Strapki, miejscowego dziwaka i samotnika.
Jakie tajemnice skrywa przeszłość Strapki i jego ojca, weterana wojennego i osadnika, który zamieszkał w Nowym Warpnie tuż po wojnie? W jaki sposób w całą sprawę zamieszany jest Heinrich Vogel, znany z innej serii Marka Stelara?
„Milczenie” to nie jest książka z zawrotnym tempem akcji i dynamicznymi zwrotami fabularnymi.
Najważniejszą rolę odgrywa tu historia – to właśnie wątek historyczny wysuwa się na pierwszy plan, nieco spychając na dalszy tor samo śledztwo. Tajemnice z czasów II wojny światowej są jednak na tyle fascynujące, że w żadnym stopniu mi to nie przeszkadzało. Szczególnie poruszyły mnie fragmenty dotyczące Zagłady Żydów i trudnych lat powojennych.
Trochę brakowało mi w tej części szczegółów z życia Dominika i Natalii – wątek ich relacji został potraktowany dość oszczędnie. Zabrakło tej miłości w cieniu zbrodni. Może „Milczenie” nie jest najmocniejszą odsłoną cyklu, ale mnie się podobało i z czystym sumieniem mogę je polecić.
„Ocaleni dla miłości”, Anna Rybakiewicz

Jest 1942 rok. Młodziutka Henia podejmuje niesłychanie odważną decyzję – postanawia wydostać ukochanego Moszka z łomżyńskiego getta.
Ryzykując własnym życiem, pomaga w ucieczce jeszcze jednej osobie – małej dziewczynce Hani, dla której stanie się matką. We trójkę przez wiele miesięcy ukrywają się odcięci od świata, zmagając się z kolejnymi przeciwnościami losu. Henia zmuszona będzie stawić czoła sytuacjom, na które żadna dziewczyna w jej wieku nie jest przygotowana. Jednak w imię miłości walczy ze wszystkich sił. Czy Heni i Moszkowi uda się wyjechać za granicę i przetrwać wojnę? A może los okrutnie z nich zadrwi?
„Wraz z odejściem żydowskich mieszkańców, raz na zawsze to miasto zmieniło swoje oblicze. Jakby straciło duszę.”
Wiele lat później w życiu Agaty, prawnuczki Heni, pojawia się tajemniczy Benjamin, który przyjechał z Izraela, aby poznać historię życia i miłości swoich przodków.
Książka toczy się na dwóch płaszczyznach czasowych: w czasie wojny i współcześnie. Naprzemienne rozdziały niby opowiadają dwie odrębne historie, ale mają ze sobą wiele wspólnego.
Razem z Agatą i Benjaminem powoli poznajemy historię ich pradziadków w okrutnych czasach, kiedy na każdym kroku czaiła się śmierć, a pochodzenie i kolor włosów były wystarczającym powodem, by umrzeć. Śledzimy losy łomżyńskich Żydów, odkrywając ich nieliczne ślady w sąsiednich miejscowościach. Możemy tylko próbować zrozumieć ten strach, borykanie się z cierpieniem, zimnem i głodem, podziwiać poświęcenie i ronić łzy po stracie najbliższych. Czy w mrocznych czasach okupacji było miejsce na miłość? Henia i Moszek udowadniają, że tak. Autorka stworzyła przepiękną, poruszającą historię, która chwyta za serce i pozostaje w czytelniku na długo. Ja byłam zauroczona i niezwykle zasmucona – nie mogłam się od niej oderwać. Bardzo Wam polecam.
Książki lutowe – Podsumowanie
Lutowe lektury udowodniły, że miłość i zbrodnia to połączenie równie elektryzujące, co niebezpieczne. Od mrocznych zagadek kryminalnych po subtelne emocje ukryte między wersami – każda z książek pokazuje, że uczucia potrafią prowadzić zarówno do namiętności, jak i do zbrodni. Czy miłość w świecie tajemnic i morderstw ma szansę przetrwać? A może to właśnie ona staje się kluczem do rozwiązania śledztwa? Przekonaj się, sięgając po te fascynujące tytuły!
Zajrzyj także do działu Współpraca reklamowa – pojawiły się tam nowe recenzje książek, które otrzymałam od wydawnictw. Może znajdziesz tam coś, co idealnie wpisze się w Twój wiosenny nastrój?

Autorka: Joanna Tkacz
Kreatywna Asystentka. Pani od Worda. Wyborna Czytelniczka.
Asystuję prezesom zarządów, z pasją wykonując zadania administracyjne i operacyjne.
Podsuwam ciekawe rozwiązania w pracy asystentek i sekretarek.
Rozwiązuję problemy z Wordem, opowiadając historie o Pani od Worda.
Wyszukuję inspirujące książki i dzielę się wrażeniami, jakie we mnie pozostawiły. Co miesiąc publikuję recenzje z przeczytanych książek.
Podobało Ci się?
Jeśli chcesz przeczytać inne moje recenzje książek, zajrzyj do mojego bloga.
Spodobały Ci się moje recenzje książek? Możesz mi postawić wirtualną kawę.